zabawki sensoryczne
Dzieci

Zabawki sensoryczne dla małych dzieci

U dzieci procesy rozwojowe zachodzą nieustannie, właściwie prawie w każdej minucie życia dziecka. Jako odpowiedzialny rodzic, chcesz, aby Twoje dziecko jak najlepiej się rozwijało, poznawało świat i uczyło się podstawowych czynności. Ponad to byłoby miło, gdyby zabawa po prostu sprawiała dziecku frajdę, ale i uczyła czegoś pożytecznego. Na opakowaniach wielu zabawek znaleźć możemy opisy producentów, że są prorozwojowe, idealne dla niemowląt, lub stymulująca rozwój. Przy wyborze zabawki sensorycznej dla 3 miesięcznego dziecka musimy zwrócić uwagę, czy jest ona na pewno sensoryczna i wspierająca rozwój.

sensoryczne zabawki dla dzieci

Co to takiego jest zabawka sensoryczna dla niemowląt?

Co to jest właściwie zabawka sensoryczna? Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ zabawka sensoryczna, to po prostu zabawka, która dostarcza zmysłom bodźców. Zabawka sensoryczna dla niemowlaka rozwija zarówno słuch, jak i wzrok, a także dotyk. Należy jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz, że dobra zabawka sensoryczna, to wcale nie taka, która stymuluje wszystkie zmysły na raz. Wiele zabawek jest przestymulowanych, bo nie dość, że wydają dźwięki, to jeszcze błyszczą światłami.

Zabawki sensoryczne dla dzieci 6 miesięcznych i młodszych, to ogromne wsparcie dla naszych pociech. Dzięki nim poznają świat i pobudzają zmysły. O zabawach sensorycznych można poczytać również w znanej teorii Marii Montessori, którym głównym hasłem jest „pozwól mi zrobić to samemu” i była zwolenniczką zabaw sensorycznych dla niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Przykłady zabaw i zabawek sensorycznych

Przykładem zabawy sensorycznej, którą możemy wykonać z dziećmi w domu, to przesypywanie grochu z miski do miski, mąki lub innych produktów spożywczych. Może to być również przelewanie wody z miski do miski. Lepienie ciasta, lub masy solnej. Świetnie sprawdzi się również woda i mąka ziemniaczana. Zabawą sensoryczną może być właściwie wszystko. Jeśli natomiast chodzi o zabawki sensoryczne wykonane typowo w tym znaczeniu to możemy podać kilka przykładów, ale w rzeczywistości jest ich całe mnóstwo, oto wybrane przykłady:

  • Grzechotka

To jeden z podstawowych wyborów jeśli chodzi o zabawkę sensoryczną. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze chwytać, to będzie miało świetną okazję do treningu, poza tym grzechotki są zazwyczaj kolorowe i wydają przyjemny dźwięk.

  • Gryzaki

Gryzaki też mogą być sensoryczne. Przynoszą one oczywiście ulgę w ząbkowaniu, ale również dostarczają sensorycznych wrażeń.

  • Książeczki

To takie proste. One też doskonale stymulują rozwój zmysłów i nie tylko, można je wykorzystać na różne sposoby i można je pokazywać najmłodszym. Są one bezpieczne i delikatne. Działa ona stymulująco na rozwój poznawczy.

  • Wieża kubeczków lub misek

Zabawki sensoryczne do układania w wieże i piramidy pomagają rozwijać zarówno motorykę dłoni, ale również uwagę, pomagają przy rozpoznawaniu kolorów, liczeniu, a także skupiają uwagę i wyobraźnię przestrzenną. Doskonale przygotują do ważnych czynności w przyszłości, takich jak czytanie, pisanie i mówienie.

Author Image
Paulina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *