Dzieci

Jak uczyć dziecko domowych obowiązków przez zabawę?

To pytanie pojawia się często wśród rodziców, którzy chcą by sprzątanie, gotowanie, prasowanie i inne obowiązki domowe nie były obce. Jak wiemy dzieci bardzo szybko chłoną wiedzę zarówno tą dobrą jak i tą negatywną, ale poprzez zabawę, może w dziecku wykształcić dobre nawyki i nauczyć codziennych obowiązków, lub uświadomić, że takie obowiązki istnieją.

Dzieci do nowych rzeczy podchodzą z dużą ciekawością, lubią się bawić, a czasem, jeśli zabawa jest naprawdę dobra, to nie wiedzą, że to je czegoś również uczy. Jak wiadomo każda zabawa powinna być ciekawa, aby motywowała do podjęcia jej i aby dziecko się w nią angażowało. Każdy maluch może być pobudzany do rozwoju, a w szczególności rozwoju prostych czynności, które każdy z nas, jako dorosła osoba wykonuje codziennie.

nauka przez zabawę

Przykłady zabawek, które wprowadzą dziecko do świata obowiązków domowych

Zabawa dla małych dzieci jest bardzo rozwijająca, co prawda zabawa ma sprawiać przede wszystkim frajdę, ale mimowolnie dzieci mogą się również uczyć wielu umiejętności. Świetnym przykładem zabawki, która wprowadzi dziecko w świat obowiązków domowych jest:

  • Wózek z zestawem do sprzątania

Są to bardzo często wygodne dostosowane do odpowiedniego wieku zabawki, które sprawią dziecku radość, ale również pokażą przedmioty, które na co dzień używane są w celu utrzymania porządku. W zestawie najczęściej jest szczotka, szufelka, kosz na śmieci w różnych kolorach do segregacji śmieci i mop. Dziecko nie tylko poznaje przeznaczenie owych przedmiotów, ale również wie jak ich używać, jak się nimi posłużyć, a także dziecko wprowadzane jest w świat ekologii poprzez segregację odpadów.

  • Odkurzacz na baterie

Świetny przykład zabawki, która pokaże, do czego służy odkurzacz, jakie dźwięki wydaje, co można nim sprzątać i do czego w ogóle jest przeznaczony. Małe dzieci uwielbiają lekko szumiący sprzęt elektroniczny. W zestawie jest najczęściej wyjmowany pojemniczek ze styropianowymi kuleczkami, które dziecko może wciągać precyzyjnie odkurzaczem. Można w zabawę w odkurzanie wpleść liczenie, oraz precyzyjność, co ma wpływ na kształtowanie inteligencji przestrzennej i nie tylko.

  • Drewniana kuchenka

Kolejny przykład zabawki, która nie dość, że posłuży wiele lat, to jeszcze uczy praktycznego poruszania się w kuchni. Zestaw najczęściej zawiera kuchenkę z piekarnikiem, oraz zlew, a także półeczki z wyposażeniem i mikrofalówkę. Kuchenki te są estetycznie wykonane i służą wiele lat. Zabawa ta pokazuje jak poruszać się w kuchni, ale pobudza również wyobraźnie, kto wie, może rozbudzi również kulinarną pasję.

 

Wszystko może być zabawą!

Ważną informacją jest to, że dla malucha wszystko jest zabawką i wszystko może być zabawą. Począwszy od układania klocków, przytulania misia, po jedzenie przy stole, chodzenie w chodziku, czy rzucanie kamieni do kałuży. Tak samo zabawą może być sprzątanie klocków po zabawie, lub wkładanie naczyń do zmywarki. Zabawą może być również składanie ubranek, lub kocyków. Świetnie bawić się można przy myciu rąk, lub naczyń. A najlepszą zabawą jest prawdopodobnie wspólne gotowanie. Małe dzieci w wieku dwóch i więcej lat, uwielbiają mieszać, dorzucać rzeczy do garnka, a także przelewać wodę. W takich sytuacjach można wiele dziecku pokazać i należy jak najbardziej produktywnie wykorzystać ten czas.

Author Image
Paulina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *