Dzieci

Przegląd ciekawych zabawek dla niemowląt

Zabawki towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Zabawki są różnorodne, kolorowe i ciekawe. Można ich znaleźć szereg na półkach w klepach i sklepach internetowych. Zabawki pozwalają dziecku poznawać świat, a niekiedy wejść trochę do świata dorosłych. Mamy tu na myśli edukacyjne zabawki, lub uczące praktycznych czynności. Zabawa powinna towarzyszyć dzieciom od pierwszych miesięcy życia, ponieważ to przez zabawę dziecko uczy się najwięcej i jest to stwierdzone przez wielu badaczy rozwoju dzieci. Skoro zabawki są potrzebne od początku warto zastanowić się nad zabawkami dla niemowląt, by móc bawić się z dzieckiem każdego dnia i spędzać z nim czas. Zabawki dla niemowląt zdecydowanie stymulują rozwój i zachęcają do podejmowania dalszych wyzwań.

zabawki dla małych dzieci

Jak wybierać zabawki dla niemowlaka?

Oferta sklepów z zabawkami dla niemowląt jest olbrzymia. Kuszą one kolorami, wyglądem, wielkością, dźwiękiem. Im większy wybór, tym łatwiej się pogubić. Wybór odpowiedniej zabawki trzeba więc ukierunkować odpowiednio. Można zaufać reklamie, efektowanemu wyglądowi lub zaufać marce, która znamy ze słyszenia. Ale zabawka dla niemowlaka powinna mieć specyficzne cechy. Zabawka dla półrocznego dziecka również może i powinna czegoś uczyć, ale również po prostu sprawiać radość.

Warto wybierać zabawki, które mogą się przydać również w przyszłości, czyli posłużą nam więcej niż przez kilka miesięcy. Mogą one w tym czasie zmienić swoje przeznaczenie i posłużyć w innej zabawie. Kolejnym ważnym aspektem, przy wyborze zabawek jest bezpieczeństwo.

Zabawka dla niemowlaka powinna być starannie wykonana, pozbawiona uszkodzeń i przede wszystkim niebezpiecznych elementów. Najlepiej by była wykonana z materiałów ekologicznych i materiałów pozbawionych toksyn. Przy wyborze zabawki dla niemowląt należy zwrócić uwagę również na przeznaczenie i dla dziecka w jakim wieku jest przeznaczona. Najlepiej unikać zabawek, zbyt dużych, których dziecko nie może chwycić w rączki lub gryźć.

 

Przykłady zabawek dla niemowląt

  • Mata dla niemowląt

Maty piankowe są sztywne i nie zwijają się i nie rolują podczas gdy dziecko zaczyna pełzać po podłodze. Mata ułatwia pierwsze próby poruszania się. Kolorowe maty piankowe, typu puzzle, posiadają wyjmowane elementy, które ułatwią rozpoznawanie kolorów, w późniejszym okresie rozpoznawanie kolorów, oraz cyfr i liczb.

  • Stojak edukacyjny

Wielką zaletą stojaka dla niemowląt jest to, że można go postawić wszędzie. Wystarczy rozłożyć matę dla niemowląt w dowolnym miejscu. Zabawki wiszące na nim stymulują do zabawy i cieszą dziecko, a ponad to dzięki temu poznaje kształty i pobudza ruch i uścisk, a także kształtuje zmysł dotyku.

  • Basen z kulkami

Na rynku dostępne są baseny z kulkami dla dzieci, które sprawiają im wielką frajdę. Można kupić gotowy basen zbudowany z gąbki i kolorowych kulek. Lub można zrobić taki samodzielnie w domu, dmuchając basenik do wody i wsypać do niego kolorowe kulki. Pozwala to na zajęcie na długi czas, ponieważ dzieci bawią się w basenie na różne sposoby i można go wykorzystać nie tylko dla niemowlaka, ale i dla przedszkolaka.

Author Image
Paulina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *